1. Frank Gehry (doğum: 02.28.1929)

Farklı maddelerden bir araya getirilmiş eserleri ile tanınan Frank Gehry, Vanity Fair adlı eseri bir çok mimar tarafından da beğeni görmüştür. Los Angeles Walt Disney Conser Alanı, Bilbao’daki The Guggenheim Müzesi, Düsseldorf’da Der Neue Zollhof  ve Elciego’da the Marqués de Riscal Vineyard Hotel. En bilinen eserleridir.

2. Frank Lloyd Wright (doğum:06.08.1967)

Hiçbir kurum ya da kuruluşta mimarlık üzerine eğitim almamış olan Frank Lloyd Wright kimilerine göre dünya üzerinde gelmiş geçmiş en iyi mimardır. İç ve dış mekan tasarımlarındaki başarısı ile göze çarpmıştır. Bu başarısı ile Louis Sullivan’dan eğitim almıştır. Doğal manzaralı yapılar ve organik konseptli yapılar Frank Lloyd Wright‘ın adını büyütmüştür. New York’taki The Guggenheim Müzesi, Mill Run Pennsylvania’daki Fallingwater Residence, Arizona State Üniversitesi Gammage Auditorium & Taliesin West – Scottsdale, Arizona’daki Wright’ın evi ve stüdyosu Frank Lloyd Wright‘ın en bilinen eserleridir.

3. Ieoh Ming Pei – I.M. Pei (doğum: 26.04.1917)

Amerika’ya göç eden bir mimar olan Ieoh Ming Pei üniversite eğitimini Amerika’da tamamlayan mimar, köklerinin vermiş olduğu etki ile alışılagelmişin dışında mimari formlar kullanmıştır.Colorado’da Atmosfer Araştırmaları Merkezi yapısı Ieoh Ming Pei en önemli eseridir. Boston’da John F. Kennedy’nin başkanlık Kütüphanesi ve Müzesi, Washington D.C’deki Ulusal Sanat Galerisi, Paris’teki Piramit Le Grand Louvre ,Hong Kong’daki Çin Banka Kulesi ve Doha’daki İslam Sanatları Müzesi diğer bilinen önemli eserleridir.

4. Zaha Hadid (doğum: 31.10.1950)

PRİTZKER mimarlık ödülüne layık görülen ilk bayan mimar olma özelliğine sahiptir. Mimari dalındaki en önemli ödül olan PRİTZKER ödülünü tekrar kazanan adını efsane mimarlar arasına yazdırmıştır. 2008 yılında Forbes dergisinde en güçlü kadınlar listesine 69. sıradan girmiştir. Tasarımları çağının ötesinde olduğu için bir çoğu anlaşılamamış ve hayata geçirilememiştir. Zaragoza Pavillion Bridge 21. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesindeki MAXXI, Innsbruck’taki Bergisel Ski Jump, Phaeno Science Center ve Guangzhou’daki Opera Evi en bilinen eserleridir.

5. Philip Johnson (doğum: 08.07.1906)

Connecticut Camdan Ev ile mimari anlayışını yansıtan Philip Johnson aynı zamanda New York Modern Sanatlar Müzesi’nde Mimari ve Tasarım Departmanının kurucusudur.En bilinen tasarımları: New York City’deki Seagram Binası, Mies van der Rohe ile birlikte yaptığı Berlin / Almanya’daki Philip-Johnson-Evi, California’daki Crystal Katedral ve Radyo/ Televizyon Müzesi en bilinen eserleridir.

6. Tom Wright (doğum: 18.09.1957)

Dünyadaki birçok insanın bildiği Dubai’deki Burj Al Arab’ın mimarı olan Tom Wright bu eseriyle üne kavuşmuş bir mimardır.

7. Ludwig  Mies Van Der Rohe (doğum: 27.03.1886)

Cam ve çeliği farklı şekillerde kullanmak Ludwig  Mies Van Der Rohe‘nin imzası olmuştur. Minimalist bir anlayış ile zamanın çok ötesinde eserler üretmiştir. İspanya Barcelona’daki Barcelona Pavilion, Almanya Berlin’deki Yeni Ulusal Müze, New York City’deki Seagram Binası ve Chicago, Illinois’deki Crown Hall en bilinen eserleridir.

8. Renzo Piano (doğum: 14.09.1937)

Londra’daki The Shard binasının mimarı olan olan İtalyan Renzo Piano 2008 yılında Time dergisinin en etkili 100 kişisi arasında gösterilmiş bir mimardır. İngiltere’de yeni açılan Shard, Amsterdam’daki NEMO Bilim Merkezi, New York’taki New York Times Binası ve Japonya’daki Kansai Uluslar arası Havaalanı en bilinen eserleridir.

9. Jean Nouvel (doğum: 12.08.1945)

Ödül almaya doymaya bir mimar olan Jean Nouvel 2008 yılında Pritzker ödülüne de layık görülmüş bir mimardır. Fransız mimar Paris’te düzenlenmiş olan Arap Dünyası Enstitüsü’nün yarışmasını da kazanarak başarısını kanıtlamıştır. Paris’teki Arab World Institute, Tokyo’daki Denstu Binası, Prag’daki Ziaty Andel, Viyana’da Gasometer A ve Paris Seguin Adası Les Grandes Tables en bilinen eserleridir.

10. Moshe Safdie (14.07.1938)

Kanada Ulusal Müzesi, Montreal Habitat 67 ve Hindistan Punjab’daki Khalsa Mirası Anıtı en bilinen eserleridir.